• Vergi Ofisi
    • Hasan BOZKURT' un Sayfasına Hoş Geldiniz.
    • Vergi Ofisi
    • Hasan BOZKURT' un Sayfasına Hoş Geldiniz.
    • Vergi Ofisi
    • Hasan BOZKURT' un Sayfasına Hoş Geldiniz.

Muhasebe Ciddi İştir

            MUHASEBE CİDDİ İŞTİR.

                                                                    Hasan BOZKURT                        

           

         Muhasebe ; mali nitelikte olan ve olayları para ile ifade edilmiş şekilde kaydeden,sınıflandıran, özetleyerek rapor eden ve sonuçları yorumlayan bilim dalıdır. Muhasebede bilgi ve işlemler defterlere ayrıntılı bir biçimde kaydedilir , sınıflandırılır ve dönemsel olarak raporlanır. Bu raporlar çeşitli açılardan yorumlanır. Bu raporların sonuçlarına göre oluşturulan veriler istenilen formata göre bilgi isteyen kişi ve kurumlara sunulur.

         Ayrıca ,İşletmenin üretim, pazarlama ve yatırım konuları hakkında karar alacak işletme sahip ve yöneticileri bu raporlardan yararlanarak karar alır ve işletmenin gidişine yön verirler. Yine bu raporlar yatırım ve tasarruf sahiplerinin bilgisine sunulur. 

         Muhasebenin sonuçlarından birçok kişi ve kurum yararlanır. Bunları kısaca belirtecek olursak;

            - Maliye

            - SSK

            - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

            - Bölge Çalışma Müdürlüğü

            - İşkur Müdürlüğü

            - Bankalar

            - Meslek Odaları

            - Ticari İlişki Bulunan Firmalar

            - İşletme Sahipleri

            - İşletme Yöneticileri

            - Tasarruf ve Yatırım Sahipleri

            - Diğer Üçüncü Kişiler 

         Bu kadar kurum ve kişi varken sanki sadece Maliye istiyormuş gibi muhasebenin sonuçları Maliyeye endeksli olarak hazırlanır. Gerçek durumlar muhasebeye yansıtılmaz ve muhasebe sadece Maliye için tutuluyormuş gibi algılanır. Elbette bu yaklaşım yanlıştır. Maliye muhasebeye ihtiyaç duyan kurumlardan sadece birisidir. Ancak, işletme sahiplerinin hep ceza ve vergiye muhatap olmamak için diğer kurum ve kişilerin ihtiyaçları göz ardı edilip bütün muhasebe Maliyeye endekslenir. Bu saplantıdan kurtulmak için firmaların kurumsallaşması ve işletme sahiplerinin bilinçlenmesi , muhasebeyi ve muhasebeciyi ciddiye alması önem vermesi gerekir. Zaten kurumsallaşmış ciddi firmalarda muhasebe sadece Maliyeye endeksli olarak tutulmaz. Bir firma eğer muhasebesini Maliyeye endeksli olarak tutuyorsa ; o firmada muhasebe ve muhasebeci ciddiye alınmıyor demektir. Muhasebesini ve muhasebecisini ciddiye almayan firmada çok yönlü bir muhasebenin olması da olanaksızdır. 

         Domates alır gibi ilk sorusu " Defteri kaça tutuyorsun " olan, muhasebe ücretini pazarlık konusu yapan, muhasebe ücretini sokağa atılmış gören, elinden geldiğince bu ücreti sallayan bir işletme sahibi çok yönlü muhasebe istemiyordur. İstemeye de hakkı var mı ? 

         " Ne kadar ekmek o kadar köfte " denilirse yeridir.

Site Haritası
Üyelik Girişi
Ekonomi Haberleri
Son Dakika Haberler
Hava Durumu